Spłata pożyczki pozabankowej po śmierci dłużnika

W życiu zdarzają się ciężkie sytuacje, takie jak na przykład śmierć bliskiej osoby. Przy załatwianiu formalności spadkowych może się okazać, że osoba taka miała zaciągniętą pożyczkę pozabankową i ktoś musi ją spłacić. Warto dowiedzieć się więcej na temat dziedziczenia długów wynikających z chwilówek i pożyczek.

Bardzo wiele firm reklamuje się hasłami, takimi jak szybka kasa przez Internet. Pożyczający bardzo często nawet nie wiedzą, że w przypadku ich śmierci pożyczki muszą zostać spłacone przez ich bliskich, którzy odziedziczą dług. Często nawet osoby bliskie nie wiedzą o tym, że osoba zmarła miała jakieś pożyczki i wszystko wychodzi na jaw dopiero przy analizowaniu testamentu.

Czy dług w ramach pożyczki pozabankowej dziedziczy się po osobie zmarłej?


Niestety śmierć nie powoduje anulowania długu zaciągniętego przez osobę, która zmarła. Obowiązek spłaty takiego zadłużenia jest regulowany prawnie. Zgodnie z zasadami prawa spadkowego, dziedziczy się nie tylko majątek osoby zmarłej, ale również niespłacone zobowiązania takiej osoby. Zgodnie z przepisami długi dziedziczy spadkobierca ujęty w testamencie lub spadkobierca ustawowy, gdy osoba zmarła nie pozostawiła po sobie testamentu (współmałżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo, dziadkowie, pasierbowie, itp.).

Pożyczki pozabankowe są dziedziczone po osobie zmarłej, jednak tylko do wysokości dziedziczonego majątku. Istnieje również możliwość ustnego lub pisemnego zrzeczenia się spadku przed sądem lub w obecności notariusza. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji spadek przechodzi na kolejną osobę dziedziczącą. W przypadku odziedziczenia długu, należy go spłacać.


Dobrym rozwiązaniem dla klientów firm pożyczkowych jest skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia. Jest ono dodatkowo płatne, ale w przypadku śmierci pożyczkodawcy, pożyczka jest spłacana przez ubezpieczyciela.

Komentarze